Piękny uśmiech to coś, do czego dążymy wszyscy. Ciężko się temu dziwić, kiedy z ekranów telewizorów i ulicznych billboardów spoglądają na nas twarze z idealnym uzębieniem. Czy korona zębowa to skuteczna metoda na poprawę uśmiechu?
Statystycznie każdy Polak po 35 roku życia ma braki w uzębieniu. Najczęściej nie zdajemy sobie sprawy, że ubytek nawet jednego zęba może mieć poważne konsekwencje, które odbiją się zarówno na naszym zdrowiu, jak i na komforcie życia. Dłuższe trawienie, zmiana rysów twarzy, zmarszczki, to wszystko brzmi nieciekawie, prawda? Te wszystkie objawy i wiele więcej są następstwem brakującego uzębienia. Jednym z rozwiązań, po które sięgamy, są korony zębowe, które niejako odbudowują ubytki w szczęce. Dzięki nim poprawia się nie tylko funkcjonalność, ale i wygląd twarzy.
Braki w uzębieniu to przecież także aspekt estetyczny. Przy szerokim uśmiechu odsłaniamy praktycznie wszystkie nasze zęby. Gdy idziemy na spotkanie biznesowe, rozmowę o pracę czy randkę, chcemy wypaść jak najlepiej. Nie możemy pozwolić sobie na rozmyślanie, czy nasz ubytek jest widoczny i czy ma to wpływ na to, jak jesteśmy postrzegani przez innych. Braki w uzębieniu mogą skutecznie wpłynąć na naszą pewność siebie, a co za tym idzie również i pogorszyć samopoczucie.
Straciłem zęba. Co mogę zrobić w takiej sytuacji?
Przygryziony widelec na niedzielnym obiedzie, zabawa z dziećmi w ogrodzie czy przejażdżka na rowerze. Sytuacji, w których możemy ukruszyć sobie ząb, jest nieskończenie wiele. W razie wypadku idealnie sprawdzi się zastosowanie korony zębowej. Trzeba jednak wiedzieć, czym ona jest i na czym polega zabieg montażu korony (potocznie nazywanej koronką).
Co to takiego ta korona zębowa? Jest to stałe uzupełnienie (zwracamy uwagę na stałe!!), które wypełnia całkowicie brakujące lub tylko częściowo ukruszone uzębienie. Taki wybór doskonale sprawdzi się przy codziennym szybkim i zabieganym funkcjonowaniu.
Koronę, w przeciwieństwie do protezy, umieszczamy na stałe i nie da się wyjąć jej z ust. Pielęgnujemy ją przy okazji codziennego nitkowania oraz mycia zębów. Dzięki temu nie ponosisz kosztów specjalnych kremów do mocowania protez oraz nie martwisz się o uciążliwe fragmenty pożywienia, które mogą utknąć pod protezą.
Z założeniem korony wiąże się jednak konkretny zabieg u stomatologa, to nie jest usługa kosmetyczna, którą wykonuje się ot tak, dla kaprysu. Ale o tym wszystkim za chwilę, na razie skupmy się na wyglądzie.
Czy będzie widać, że mam koronkę na zębach?
Jeśli martwisz się, że znajomi dopatrzą się korony w Twojej szczęce, to chcemy Cię uspokoić. Każdy pacjent jest traktowany indywidualnie, co oznacza, że koronę dobieramy tak, aby kolorem oraz kształtem nie odstawała od innych zębów.
Mnogość rodzajów porcelany, z której jest wykonywana korona, czyni ją idealnym materiałem. Zastosowanie porcelany w przemyśle stomatologicznym sięga jeszcze końca XIX wieku. Jest to sprawdzony i dobrze poznany materiał, który cechuje się dużą trwałością, nie kruszy się i co najważniejsze, nie przebarwia się od spożywanego jedzenia. Dzięki temu możesz cieszyć się idealnym uśmiechem na długie lata. Dobrze wykonana korona zachowuje trwałość nawet na 8-10 lat.
Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz zachować koronę w najlepszej kondycji, to nie obejdzie się bez regularnych wizyt u stomatologa. Korona, tak jak nasze zęby także może ulec ukruszeniu, dlatego powinniśmy uważać na skorupy orzechów oraz twarde landrynki.
Jakie konsekwencje niesie ze sobą korona zębowa w naszych ustach
Dochodzimy do najważniejszej kwestii związanej z posiadaniem korony zębowej, a mianowicie co się będzie wiązało z takim zabiegiem. Zanim zyskamy piękny uśmiech, musimy udać się na pierwszą wizytę u stomatologa, który stwierdzi, czy klasyfikujemy się do założenia korony.
Jeśli odpowiedź będzie pozytywna, lekarz będzie musiał oszlifować powierzchnię zęba, aby pobrać wycisk, który pozwoli na idealne dopasowanie korony. Gdy pracownia protetyczna wykona naszego nowego zęba, zostaniemy umówieni na drugą wizytę, na której dentysta przyklei koronę na stałe. Na szczęście nie musimy obawiać się o chodzenie bez zęba w czasie oczekiwania na drugą wizytę. Po zeszlifowaniu dostaniemy koronę tymczasową, która wypełni lukę po naszym zębie.
Koronę nazębną można zastosować również w przypadku zębów krzywych, narażonych na złamanie albo z pogorszoną jakością szkliwa. Trzeba jednak pamiętać, że w każdym przypadku będzie się to wiązało z nieodwracalnym zeszlifowaniem dużej ilości zdrowej tkanki zębowe, dlatego należy to dokładnie przedyskutować ze stomatologiem.
Czy korona zębowa to coś dla mnie?
Brak zęba, ryzyko ukruszenia czy ubytki szkliwa to tylko niektóre problemy, które dotykają każdego z nas. Idealną odpowiedzią na te dolegliwości może okazać się korona zębowa. Dzięki niej przy odpowiedniej higienie zyskamy nowy, piękny uśmiech, którym będziemy cieszyć się latami. Trzeba jednak pamiętać, że jest to zabieg mający trwałe konsekwencje, wobec czego należy to dokładnie przeanalizować ze stomatologiem.