Bonding, czyli poprawa estetyki zębów

Niezaprzeczalnie wygląd estetyczny przekłada się na wszystkie aspekty naszego życia. Przebarwienia czy diastema mogą skutecznie pozbawić nas pewności siebie. Jeśli zmagamy się z takim problemem, prędzej czy później zaczniemy szukać metody, która nam pomoże. Sposobów jest wiele, ale mogą się one wiązać z nieodwracalnymi konsekwencjami, na które nie będziemy gotowi. W takim razie rozwiązaniem, które sprawdzi się idealnie jest bonding.

Co to jest bonding?

Bonding jest jedną z metod na poprawę estetycznego wyglądu naszych zębów. W przeciwieństwie do licówek, gdzie wymagane jest zeszlifowanie znacznej ilości zdrowej tkanki zęba, bonding jest metodą o minimalnej inwazyjności. Polega on na założeniu specjalnej żywicy kompozytowej na licową część zęba.

Kiedy sprawdzi się zastosowanie bondingu?

Bonding znajdzie zastosowanie przy wielu problemach z estetyką naszych zębów. Gdy zdarzył się wypadek i ukruszyliśmy zęba, gdy chcemy wyprostować delikatnie krzywe zęby, gdy zmagamy się z uciążliwymi przebarwieniami lub gdy borykamy się z diastemą i przerwami między innymi zębami, na te wszystkie dolegliwości można rozważyć założenie kompozytowego bondingu. Stomatolog doskonale doradzi podczas wizyty, jaki zabieg najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku.  

Zalety bondingu

Bonding niesie ze sobą wiele zalet. Dzięki zjawisku adhezji żywica kompozytowa zostaje przymocowana do zęba bez głębokiego naruszania jego struktury. Jeśli ilość zębów, które chcemy pokryć bondingiem jest niewielka, prawdopodobnie całość zostanie wykonana już podczas jednej wizyty u dentysty. Do istotnych zalet należy również fakt, że bonding jest stosunkowo tanim sposobem na poprawę walorów estetycznych naszego uzębienia. 

Wady bondingu

Choć posiada wiele zalet, metoda ta nie jest pozbawiona wad. Kompozyt wykorzystywany w bondingu to materiał dość podatny na przebarwienia. Jeśli spożywamy duże ilości kawy oraz innych silnie barwiących rzeczy możemy spodziewać się, że na naszych zębach pojawią się
przebarwienia. Bonding ma żywotność maksymalnie pięciu lat, co w porównaniu do korony czyni go materiałem dość nietrwałym. Musimy również mieć na uwadze, że jeśli mamy w jamie ustnej stany zapalne bądź ubytki, będziemy musieli najpierw je wyleczyć, zanim stomatolog założy nam kompozytowy bonding. 

Jak przebiega założenie bondingu?

Bonding jest stosunkowo szybkim zabiegiem, często ogranicza się on do jednej wizyty u dentysty. Czego konkretnie możemy się spodziewać? Stomatolog rozpocznie od przygotowania zęba do zabiegu. Należy go dokładnie wyczyścić oraz nieznacznie zeszlifować. Następnej dentysta nałoży delikatny kwas, który utworzy na powierzchni zęba pory umożliwiające adhezję kompozytu. Dalej pozostaje tylko nałożenie i uformowanie żywicy oraz kompozytu i utrwalenie ich pod lampą stomatologiczną. 

 

Kiedy zdecydować się na bonding?

Jeśli stoimy przed wyborem metody do korekcji estetycznej, bonding można rozważyć, jeśli zależy nam na szybkości wykonania oraz minimalnej inwazyjności. Trzeba jednak pamiętać o dużo krótszej żywotności tej metody, co może oznaczać, że już kilka lat po założeniu, konieczny będzie kolejny zabieg (i tym samym kolejny wydatek). 

Dlatego, zanim podejmiemy decyzję o bondingu, trzeba ją przedyskutować podczas konsultacji stomatologicznej. Wówczas dentysta będzie mógł ocenić stan uzębienia i doradzić najlepszą metodę poprawy uśmiechu. 

 

Zadzwoń, aby umówić się ze mną na bezpłatną konsultację.

Spełniamy marzenia
o zdrowym, pięknym uśmiechu.