Co to są implanty zębowe? Rodzaje implantów zębów
Utrata zębów może prowadzić nie tylko do mniejszej pewności siebie, ale również do problemów z mówieniem i jedzeniem. Istnieje rozwiązanie, które może przywrócić Twój uśmiech i funkcjonalność zgryzu. Implanty zębowe to odpowiedź na utracone zęby. Odkryj, jak implanty zębowe mogą zmienić Twoje życie na lepsze i odzyskać pewność siebie! Dowiedz się, co to są implanty zębowe i poznaj ich rodzaje.
Czym są implanty zębowe?
Braki w uzębieniu powodują, że Twój uśmiech jest coraz rzadszy, a Twoja pewność siebie maleje? Jest na to rozwiązanie.
Kiedy w 1965 roku został wszczepiony pierwszy implant zębowy, odmieniły się losy stomatologii i wielu pacjentów na całym świecie.
Co to są implanty zębowe? Sprawdź to!
Implanty zębowe to nowoczesne rozwiązanie, które ma na celu zastąpienie utraconych zębów i przywrócenie pełnej funkcjonalności oraz estetyki uśmiechu.
Składają się one z trzech elementów:
- śruby implantacyjnej;
- łącznika;
- korony protetycznej.
Śruba implantacyjna, wykonana najczęściej z tytanu, jest wszczepiana w kość szczęki, imitując korzeń zęba. Łącznik zaś łączy śrubę z koroną protetyczną, która naśladuje wygląd naturalnego zęba. Jaka jest jednak między nimi różnica?
Czy implant to ząb?
Naturalny ząb składa się z dwóch elementów: korzenia i korony. Z kolei implant zrastający się z kością tworzy stabilną podporę. Dzięki temu odpowiednikiem korzenia naturalnego zęba.
Co więcej, do implantu przymocowuje się porcelanową koronę, która imituje tą naturalną, odzwierciedlając jej kształt oraz kolor.
Dlatego implant nie jest zębem. Jednakże pozwala cieszyć się pełną funkcjonalnością, a także pięknym uśmiechem.
Indywidualnie dopasowana korona będzie nie do odróżnienia z pozostałymi zębami.
Pamiętaj jednak, że o implant, jak o każdy ząb, należy starannie dbać. Trzeba skrupulatnie go pielęgnować i słuchać wskazań stomatologa.
Konieczne są także regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym i przeprowadzanie zabiegów higienizacyjnych. Mają na celu niedopuszczenie do np.: stanu zapalnego w obrębie dziąseł.
Systematyczne i dokładne pielęgnowanie jamy ustnej jest kwestią bezsporną w każdym przypadku.
Rodzaje implantów zębów
Implanty zębowe, choć mają wspólny cel – odbudowę utraconych zębów – różnią się pod względem m.in.:
- fazowości;
- materiału;
- kształtu i rozmiaru;
- technik umiejscowienia.
W przeszłości stosowano implanty śródkostne i podokostnowe; te drugie już nie są używane z uwagi na niższą skuteczność. Obecnie implanty zębowe mają różne kształty (spirale, cylindry, śruby) i rozmiary (od 2 do 6 mm średnicy), a ich wybór zależy od potrzeb pacjenta.
Właściwości implantów tytanowych
To właśnie z tytanu były wykonane śruby, które po raz pierwszy wszczepiono w kość podczas pierwszego zabiegu implantologicznego w historii. Implanty tytanowe do dzisiaj, pomimo innych alternatyw, cieszą się sporą popularnością w wielu gabinetach dentystycznych.
Tytan jest dobrze tolerowany przez organizm i rzadko powoduje reakcje alergiczne. Ponadto wyróżnia się wysoką wytrzymałością oraz zdolnością do łączenia się z kością. Dzięki czemu sprzyja procesowi osteointegracji.
Jak wygląda leczenie implantologiczne?
Proces implantacji zębowej rozpoczynamy zawsze od bezpłatnej konsultacji stomatologicznej. Podczas niej lekarz ocenia stan jamy ustnej, kości szczękowej oraz ogólny stan zdrowia.
Następnie opracowywany jest indywidualny plan leczenia, a w niektórych przypadkach wymagane jest dodatkowe przygotowanie, takie jak zabiegi regeneracji kości.
Po odpowiednim przygotowaniu implant jest wszczepiany w kość szczęki. Sam zabieg nie trwa długo i wykonuje się go z wykorzystaniem znieczulenia. Cały proces nie trwa dłużej niż 0,5-2 h.
Po kilku miesiącach implantu integruje się z kością podczas tzw. osteointegracji, kiedy następuje regeneracja. Dopiero kiedy, implant jest już stabilny, stomatolog zakłada koronę. W tym celu pobiera wycisk jamy ustnej i na tej podstawie przygotowuje indywidualne łączniki oraz korony protetyczne.
Kiedy zdecydować się na implant zęba?
Utrata zęba to pierwsza i najważniejsza przesłanka do tego, aby skorzystać z leczenia implantologicznego. Jednak zanim dojdzie do zabiegu, konieczne jest sprawdzenie kilku czynników, które decydują o możliwości wszczepienia wybranego rodzaju implantu.
Decyzja o zastosowaniu implantu zębowego zależy m.in. od:
- kondycji zdrowotnej pacjenta;
- stanu uzębienia;
- potrzeb estetycznych;
- budżetu.
Kandydatów na implanty zębowe należy jednak dokładnie ocenić pod kątem ogólnego stanu zdrowia oraz jamy ustnej. Niektóre choroby lub używki takie jak:
- cukrzyca;
- choroby serca;
- palenie tytoniu;
mogą opóźniać proces gojenia się i osteointegrację, co z kolei wpływa na powodzenie implantacji.
Ponadto, aby przeprowadzić zabieg, konieczne jest pokrycie kości szczękowej w miejscu wszczepienia implantu. W przypadku niewystarczającej ilości kości może być konieczne dodatkowe leczenie jak augmentacja kości. Dotyczy to najczęściej tych osób, u których minęło sporo czasu od utraty zęba.
Ostatecznie, decyzja o zastosowaniu implantu zębowego powinna być podejmowana po indywidualnej konsultacji ze stomatologiem. Jest on bowiem w stanie ocenić potrzeby i możliwości pacjenta oraz przedstawi dostępne opcje leczenia.
Podsumowanie
Wiesz już, co to są implanty zębowe, a także w jaki sposób, pozwalają one na zastąpienie utraconych zębów i przywrócenie komfortu życia. Decyzja o zastosowaniu leczenia powinna być podejmowana po konsultacji ze stomatologiem. Implanty zębowe, choć wiążą się z całym procesem leczenia i regeneracji, dają długotrwałe rezultaty. Pozwalają bowiem cieszyć się na nowo pięknym uśmiech bez ubytków.