Jak szybko odzyskać piękny uśmiech po utracie zęba? Dzięki zabiegowi implantacji możesz przywrócić pewność siebie i cieszyć się pełnym uzębieniem. Daj się zaskoczyć, ile trwa zrobienie implantu zęba? Dowiedz się, od czego to zależy i jak wygląda implantacja krok po kroku.
Ile czasu potrzeba na przywrócenie pięknego uśmiechu?
Alicja miała wypadek na rowerze i straciła górną jedynkę. Zmartwiona tym, ile trwa zrobienie implantu zęba, poszła do stomatologa. Już na pierwszej wizycie dowiedziała się, że czas potrzebny na sam zabieg to — zaledwie od 0,5 do 2 godzin.
Oprócz samego wszczepienia implantu stomatolog zamieścił także tymczasowe uzupełnienie braku zębowego. Alicja poczuła ulgę. Jednak zdawała sobie sprawę, że jej podróż w kierunku przywrócenia pięknego uśmiechu dopiero się zaczyna.
Po zabiegu, przez kilka tygodni, musiała dbać o higienę jamy ustnej i czekać na regenerację dziąsła. Implant zaczął łączyć się z kością, aż w końcu stomatolog umocował na nim koronę protetyczną.
Cała przygoda trwała kilka miesięcy, ale efekt był wart cierpliwości.
Nowy ząb wyglądał zupełnie jak naturalny, a uczucie dyskomfortu, które odczuwała przez ostatnie miesiące, zniknęło.
Ile trwa zrobienie implantu zęba?
To nie była odosobniona historia. Zanim w ogóle przejdziemy do wszczepienia implantu, jak w przypadku Alicji, konieczna jest konsultacja. Podczas niej oceniamy ogólny stan jamy ustnej. Dokonujemy dokładnego przeglądu, zalecamy dodatkowe badania — takie jak np.: diagnostyka obrazowa.
Sam proces możemy podzielić na 3 etapy:
1. Wszczepienie implantu.
2. Regeneracja oraz wkręcenie śruby gojącej.
3. Umieszczenie korony na zębie.
W niektórych przypadkach wskazana jest dodatkowa higienizacja, odbudowa kości czy zaopiekowanie się pozostałymi zębami.
W przypadku ekstrakcji zęba implanty są zakładane po zagojeniu się rany. Trwa to około 3 miesiące. Jeśli jednak jest taka możliwość u pacjenta, wykonujemy natychmiastową implantację.
Wstawienie implantu jest uzależnione od wielu czynników. Plan leczenia zaś jest zawsze ustalany indywidualnie. Z dalszej części artykułu dowiesz się więcej, na temat przebiegu implantacji czasu potrzebnego na regenerację, czyli osteointegracji.
Czas zabiegu — może Cię zaskoczyć!
Co się dzieje, kiedy jesteś już po konsultacjach i niezbędnych badaniach? Ustalamy termin wizyty, podczas którego wszczepimy Ci implant zębowy. Ile trwa taki zabieg?
Mimo że wszczepienie implantu zęba może wydawać się skomplikowane, czas trwania procedury może naprawdę zaskoczyć.
Znieczulenie, przygotowanie miejsca i wszczepienie implantu zajmuje od 0,5 do 2 godzin.
Zabieg zaczynamy od podania znieczulenia, dzięki czemu nie musisz obawiać się bólu. Dopiero wtedy stomatolog nacina dziąsło i wszczepia implant. Na koniec rana jest zszywana i przechodzimy do kolejnego etapu.
Osteointegracja — regeneracja dziąseł
Podczas pierwszej wizyty stomatolog wszczepia w miejsce ubytku tytanową śrubę. Przed nałożeniem docelowej korony, implant musi trwałe połączyć się z tkanką kostną. Dzięki temu Twój organizm go nie odrzuci, a Ty będziesz na nowo cieszyć się pięknym uśmiechem.
Czas regeneracji, czyli osteointegracja, zależy od miejsca wszczepienia implantu.
W przypadku kości żuchwy okres ten trwa około 3 miesiące, natomiast szczęki — około 4-6 miesięcy.
Po całkowitym wygojeniu się rany pacjent może skorzystać z tymczasowego uzupełnienia. Jest to również etap, kiedy stomatolog wkręca tzw. śrubę gojąca. Jej zadaniem jest modelowania kształtu dziąsła i przyśpieszenie gojenia błony śluzowej. Po około 4 tygodniach przychodzi czas na ostatni etap — założenie korony.
Czas regeneracji — zależy również od Ciebie!
To, ile trwa zrobienie implantu zęba, zależy także od Ciebie. O co warto zadbać w pierwszych tygodniach od wszczepienia implantu?
Po zabiegu unikaj twardych pokarmów, które mogą podrażniać ranę. Zamiast tego, wybieraj miękkie, lekkostrawne posiłki, takie jak:
- zupy;
- chłodniki;
- purée.
Dobrze, aby były one chłodne. Spożywanie gorących potraw może bowiem prowadzić do opuchlizny i dodatkowego dyskomfortu, co nie ułatwia gojenia ran.
Nie zapomnij również o higienie. Dokładne, ale ostrożne szczotkowanie i nitkowanie to podstawa. Wybieraj delikatne płyny do płukania jamy ustnej, które pomogą w utrzymaniu czystości i świeżości, a do tego wspomogą proces gojenia się dziąsła. Unikaj za to płukanek zawierających alkohol, ponieważ mogą one podrażniać ranę.
Czas na koronę
Jesteś już po pomyślnym zabiegu wszczepienia implanty i osteointegracji. Przyszła zatem pora na ostatni etap — założenie korony protetycznej. Przywraca ona pacjentowi pełną sprawność żucia oraz estetyczny wygląd uśmiechu.
Założenie korony odbywa się kilka miesięcy po wszczepieniu implantu, kiedy połączenie implantu z kością jest już stabilne.
Na początku stomatolog wykonuje dokładne pomiary oraz wyciski jamy ustnej. Dzięki temu jesteśmy w stanie wykonać dla Ciebie indywidualną koronę, która jest idealnie dopasowana do kształtu i koloru sąsiednich zębów.
Po pobraniu wycisków i wykonaniu korony mocujemy ją z implantem za pomocą łącznika. I gotowe. Teraz możesz na nowo cieszyć się swoim uśmiechem.
Po ilu latach wymienia się implanty?
To jest właśnie zaleta, która wyróżnia implanty od uzupełnienia protetycznego. Możesz je nosić całe życie i ciągle cieszyć się pięknym uśmiechem. Pamiętaj jednak o właściwej pielęgnacji i regularnej higienizacji zębów. Dokładne szczotkowanie, nitkowanie oraz irygacja powinny stać się Twoim codziennym nawykiem.
Podsumowanie
Ile trwa zrobienie implantu zęba? Jak widzisz, jest to 3-etapowy proces: wszczepienie implantu, osteointegracja i założenie korony. Pierwszy zabieg trwa około 0,5-2 h. Aby wspomóc gojenie i regenerację, dbaj o dietę i higienę jamy ustnej. Osteointegracja trwa kilka miesięcy. Dopiero po tym czasie stomatolog może założyć koronę. Warto jednak zaczekać. W efekcie bowiem odzyskasz swój piękny uśmiech i pewność siebie.