Nawet 98% osób w Polsce może mieć problemy z zębami, w tym z próchnicą. Jakiego rodzaju wypełnienia zębów są stosowane w gabinetach dentystycznych? Jakie mają wady oraz zalety? Dowiedz się więcej o rodzajach plomb z naszego artykuły.
Spis treści:
- Czym jest wypełnienie zęba?
- Czym różnią się rodzaje wypełnień zęba
- Wypełnienia amalgamatowe
- Wypełnienia glasjonomerowe
- Wypełnienia kompozytowe
- Kompomery
- Wypełnienia ceramiczne (porcelanowe)
- Jak wybrać rodzaj plomby?
- Podsumowanie
Czym jest wypełnienie zęba?
Ile osób na świecie ma próchnicę? Niestety w gabinetach rzadko możemy spotkać się z dorosłym pacjentem, który nie ma jeszcze ani jednej plomby. Próchnica jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Jej przyczyną zaś są bakterie znajdujące się w płytce nazębnej. Mogą one pojawić się poprzez niewłaściwą higienę jamy ustnej. Skutkiem próchnicy jest demineralizacja zęba i powstawanie ubytków.
Nieleczona próchnica może nieść ze sobą szereg konsekwencji – nie tylko estetycznych, ale także zdrowotnych. Dotyczy to zwłaszcza serca, układu krążenia i oddechowego. Może ona powodować np.: zapalenie mięśnia sercowego, opon mózgowych, nadciśnienie, bóle nerek, a nawet sepsę.
Z tego powodu w celu leczenia próchnicy stosuje się różnego rodzaju wypełnienia zębów. Dowiedz się więcej o typach plomb, z jakimi możesz spotkać się w gabinetach dentystycznych.
Czym różnią się rodzaje wypełnień zęba?
Nie ma jednego rodzaju wypełnienia zęba, które sprawdza się w każdym przypadku. W stomatologii bowiem jest szereg materiałów, które stosuje się zarówno w zębach mlecznych, jak i stałych.
Mogą one mieć odmienny sposób wiązania i utwardzania. Wykazują one też szereg rozmaitych właściwości takich jak uwalnianie fluoru, który jest korzystny dla leczonych oraz sąsiadujących zębów. Może on bowiem zapobiec kolejnym ogniskom próchnicy w jamie ustnej pacjenta.
Wypełnienia amalgamatowe
To właśnie one były najczęściej wykorzystywane w gabinetach przed kilkoma latami. Dzisiaj z tego rodzaju wypełnieniami zęba można się spotkać coraz rzadziej. Spadek wykorzystania plomby amalgamatowej wynika nie tylko z właściwości estetycznych, ale także fizycznych.
Wypełnienie amalgamatowe to jedne z najstarszych materiałów stosowanych w stomatologii. Jest to stop takich metali jak srebro, miedź, cyna oraz rtęć. Cechują się one wysoką wytrzymałością oraz mniejszą wrażliwością. Ponadto są tańsze w porównaniu do innych rodzajów plomb.
Pomimo tego większość stomatologów odchodzi od nich z uwagi na ich wady. Dlaczego wypełnienia amalgamatowe są coraz rzadziej stosowane? Ich główną wadą jest ich kolor. Materiał ma charakterystyczną, metaliczną barwę. Może ona nie tylko być widoczna podczas mówienia, ale także farbować pozostałą część zęba.
Co więcej, amalgamaty nie łączą się tak trwałe z tkanką zębową jak inne plomby, które wykorzystuje się obecnie. W efekcie może dochodzić do różnych nieszczelności i dalszego rozwoju bakterii w chorym zębie.
Warto wspomnieć również o potencjalnych kontrowersjach zdrowotnych. Mimo że większość badań naukowych wskazuje na bezpieczeństwo stosowania amalgamatów, pewne kontrowersje zdrowotne związane z obecnością rtęci nadal istnieją. Ponadto niektóre osoby mogą mieć uczulenia na występujące w nim metale.
Wypełnienia glasjonomerowe
Kolejnym rodzajem wypełnienia zęba są plomby z wykorzystaniem glasjonomeru. Składają się one z kwasów organicznych, a do tego są wzbogacone o jony fluorkowe. Najczęściej stosuje się je jako wypełnienie zębów mlecznych lub plomb tymczasowych.
Glasjonomery wyróżniają się zdolnością do uwalniania fluoru do struktury zęba. Przynosi to znaczne korzyści i zapobiega dalszemu rozwojowi próchnicy. Ponadto materiał ściśle łączy się z tkanką, a sam zabieg jest dość prosty i niekłopotliwy u pacjenta.
Ich wadą jest niestety trwałość. Dlatego wypełnienia glasjonomerowe nie są stosowane w przypadku zębów poddawanych dużym naciskom. Co więcej, mogą one zmieniać kolor pod wpływem jedzenia.
Wypełnienia kompozytowe
To jedno z najczęściej stosowanych rodzajów wypełnień zębów, z którymi możesz się spotkać w nowoczesnych gabinetach. Zyskały one na popularności dzięki swojej estetyce i wszechstronności.
Mowa oczywiście o wypełnieniach kompozytowych, które są mieszanką tworzyw sztucznych. Doskonale łączą się z zębem, a także wymagają usuwania mniejszej części jego struktury w porównaniu do innych materiałów.
Ponadto wypełnienia kompozytowe są dostępne w wielu odcieniach. Dzięki temu stomatolog może je idealnie dopasować do naturalnego koloru zębów pacjentów. W efekcie plomba staje się nieodróżnialna od pozostałej części tkanki.
Jak wybrać rodzaj plomby?
Wybór odpowiedniego typu wypełnienia zęba zależy od wielu czynników i powinien być podjęty podczas konsultacji z dentystą. Pod uwagę bowiem trzeba wziąć takie czynniki jak lokalizacja czy wielkość ubytku, a także stan jamy ustnej. Ostateczna decyzja zależy od lekarza, który oceni potrzeby pacjenta.
Podsumowanie
Amalgamat, kompozyt czy glasjonomer? W gabinecie możesz się spotkać z różnymi rodzajami wypełnień zęba. Ich zadanie jest jednak jedno – przywrócić funkcję i wygląd Twojego zęba. Współpracuj ze swoim dentystą, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie.