Czym jest tomografia komputerowa i jak odmieniła oblicze diagnostyki obrazowej? Dlaczego stała się nieodłącznym elementem stomatologii? Jak się do niej odpowiednio przygotować? Przekonaj się, jak szerokie zastosowanie ma ta technologia. Dowiedz się więcej na jej temat, czytając nasz artykuł.
Spis treści:
- Czym jest tomografia komputerowa i w jakim celu ją się wykonuje?
- Tomografia komputerowa w stomatologii
- Tomografia komputerowa – przygotowanie
- Przygotowanie do tomografii komputerowej z kontrastem
- Przeciwwskazania do tomografii komputerowej
- Tomografia komputerowa a implanty
- Podsumowanie
Czym jest tomografia komputerowa i w jakim celu ją się wykonuje?
Tomografia komputerowa jest bezbolesną i nieinwazyjną metodą diagnostyczną. Wykorzystuje ona promieniowanie rentgenowskie
do tworzenia dokładnych obrazów tkanki, kości, naczyń krwionośnych oraz innych części ciała pacjenta.
Jej największymi zaletami jest szybkość i prostota. Nie ma ona również wiele przeciwwskazań, dzięki czemu może być stosowana u większości pacjentów. Wykorzystuje się ją między innymi do:
● diagnostyki chorób, takich jak nowotwory, guzy czy tętniaki;
● oceny urazów głowy i kręgosłupa;
● diagnozy udaru mózgu;
● planowania leczenia implantologicznego.
Tomografia komputerowa to nieocenione narzędzie w medycynie. Pozwala na szybką i dokładną diagnostykę wielu schorzeń. O jej zastosowaniu decyduje lekarz, który wystawia odpowiednie skierowanie.
Tomografia komputerowa w stomatologii
Tomografia komputerowa znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, w tym również w stomatologii. Odgrywa ona kluczową rolę w diagnostyce oraz planowaniu leczenia. Kiedy jest niezbędna? Mowa przede wszystkim o planowaniu leczenia implantologicznego. Trójwymiarowy obraz pozwala określić położenie i stan kości szczęki oraz żuchwy, a także położenie kanałów i nerwów. Dzięki temu lekarz może precyzyjnie umieścić implantu u pacjenta. Wykorzystuje się ją też w chirurgii stomatologicznej oraz endodoncji. Jest złotym standardem w obrazowaniu stomatologicznym i trudno wyobrazić sobie codzienną pracę bez niej.
Tomografia komputerowa – przygotowanie
Prawidłowe przygotowanie do tomografii komputerowej pozwala uzyskać dokładne wyniki. Jest również ważne dla bezpieczeństwa i komfortu pacjentów. Choć konkretną procedurę zawsze przedstawia lekarz, warto poznać ogólne zalecenia dotyczące tego badania.
Przed tomografią komputerową pacjent powinien być na czczo. Zaleca się spożycie ostatniego posiłku około 4-6 godzin przed badaniem.
Warto założyć luźne i wygodne ubranie, które umożliwi komfortowe leżenie podczas badania. Unikajmy dodatków z metalowymi elementami, które mogą zakłócić jakość obrazu.
Przed badaniem pacjent może przyjąć przepisane leki. Nie wpływają one bowiem na działanie tomografu. Wszelkie dolegliwości warto zgłosić lekarzowi. Na tej podstawie może on ocenić, czy badanie będzie dla pacjenta bezpieczne.
Przygotowanie do tomografii komputerowej z kontrastem
W trakcie tomografii komputerowej z kontrastem pacjentowi podaje się dożylnie specjalny środek kontrastowy. Z tego powodu
zalecane jest wypicie większej ilości wody przed badaniem. Ułatwi to nerkom usunięcie kontrastu z organizmu po zakończeniu procedury. Przed badaniem warto również sprawdzić poziom kreatyniny we krwi oraz TSH, szczególnie u osób z chorobami tarczycy.
Przeciwwskazania do tomografii komputerowej
Tomografia jest bezpieczną i skuteczną metodą diagnostyki wielu chorób. Niektórzy pacjenci mają jednak obawy wynikające z wykorzystania promieniowania rentgenowskiego. W rzeczywistości jednak ich dawka nie stanowi zagrożenia dla zdrowia pacjenta.
Istnieje jednak kilka przypadków, kiedy nie zaleca się wykonywania tomografii. Przede wszystkim chodzi o ciążę. Powinno się wtedy unikać niepotrzebnego promieniowania. Może być ono szkodliwe dla płodu, zwłaszcza w pierwszym trymestrze.
W przypadku tomografii z kontrastem przeciwwskazania obejmują niewydolność nerek oraz uczulenie na środek kontrastowy.
Inne przeciwwskazania to:
● nadciśnienie;
● astma;
● choroby wątroby;
● niewydolność krążenia;
● cukrzyca;
● nadczynność tarczycy.
Dla osób, które nie mają powyższych przeciwwskazań, tomografia komputerowa może być przeprowadzona bez problemów. Niemniej jednak nie zaleca się jej zbyt częstego powtarzania, aby ograniczyć dawkę promieniowania, na którą pacjent jest narażony.
Tomografia komputerowa a implanty
Implanty to elementy, które zostają z nami na stałe – nie możemy ich po prostu wyjąć i założyć ponownie. Dlatego nasuwa się pytanie, czy tomografia komputerowa z implantami jest bezpieczna.
Mimo że jest to badanie nieinwazyjne, istnieje kilka przeciwwskazań do jego przeprowadzenia. Chodzi przede wszystkim o różnego rodzaju metalowe ciała obce w organizmie, takie jak rozruszniki serca czy implanty zębowe wykonane ze stopów niklu, kobaltu czy stali.
Obecnie jednak większość implantów zębowych jest wykonana z tytanu. Ten materiał zaś nie reaguje na promieniowanie. W związku z tym nie jest przeciwwskazaniem do badania.
Podsumowanie
Tomografia komputerowa jest kluczowym narzędziem w nowoczesnej diagnostyce obrazowej w wielu dziedzinach medycyny. Implanty, diagnostyka chorób, ocena urazów – to tylko kilka przykładów zastosowania tej technologii. Jest ona niezbędna w leczeniu pacjentów na całym świecie.